Maç Yazısı

YAVAŞ YAVAŞ ISINIYORUZ

Geçtiğimiz hafta ülkemizi oldukça meşgul eden Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve iş yoğunluğum nedeni ile Dünya Kupası grup maçlarının 2. ayağı ile ilgili değerlendirme yazımı biraz geç yazıyorum öncelikle bunun için sizlerden özür dilerim.

Yazımı yazdığım şu sıralara gruplarda son maçların bazıları tamamlandı ve bazı eşleşmeler de belli oldu,buna göre 2 .turda şu ana kadar belli olan eşleşmeler şu şekilde ;

  • Fransa-Arjantin
  • Uruguay-Portekiz
  • İspanya-Rusya
  • Hırvatistan-Danimarka

Gruplarda bugün ve yarın oynanacak maçlar sonunda diğer 8 takım ve eşlemeler de belli olacak ve bir günlük aranın ardından 30 Haziran’dan itibaren 2. tur yani son 16 maçlarına geçilecek. Bugüne kadar oynanan maçlar üzerinden turnuvayı değerlendirmek gerekirse genel kanının aksine bence futbol adına keyifli bir turnuva oluyor. 2. turdan itibaren eleminasyon usulüne geçilmesi ile birlikte maçların daha keyifli ve heyecanlı olacağı kanısındayım.

Gruplardaki ikinci maçları değerlendirecek olursak ilk maçlarda sürpriz yaşayan takımlardan Brezilya ve Almanya ikinci maçlarını kazanırken Arjantin Hırvatistan’a yenilerek yine sevenlerini hayal kırıklığına uğratsa da son maçta Nijerya’yı yenerek adını son 16’ya yazdırmayı başardı. Messi grubun son maçında turnuvadaki ilk golünü atmış oldu.

Hazır Arjantin ile başlamışken devam edelim. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi zaten turnuvaya gelirken yaşadıkları sıkıntılar ve üstüne kadro zaafiyeti de eklenince Arjantin için işlerin kolay olmayacağını söylemiştim. Bütün bunların üstüne Jorge Sampaoli’nin yanlış takım tertibi ve oyuncu tercihleri de eklenince iki maçta bir puan alan Arjantin işini son maça bırakmış oldu. Neyse ki son maçta daha doğru oyun ve oyuncular ile yine çok iyi bir futbol ortaya koymasalar bile kazanıp son 16’ya kalmış oldular.

 

Her şeye rağmen bir Dünya Kupasında Arjantin’in gruplarda elenmesi o Dünya Kupasının özüne aykırı olduğunu düşündüğümden ve 2. turda olası bir Fransa-Nijerya maçı yerine elbette Fransa-Arjantin maçı izlemenin her futbol sever için daha keyifli olacağını tahmin ettiğim için Arjantin’in gruptan çıkması herkes için en hayırlısı oldu sanırım.

Grubun diğer takımı Hırvatistan için de bir kaç kelime söylemeden geçmek olmaz. İyi bir kadroları olduğunu ve iyi de futbol oynadıklarını hepimiz biliyorduk ama üç maçta 9 puan almaları biraz sürpriz oldu. 2. turda rakipleri Danimarka’ya göre de şansları oldukça fazla hatta çeyrek finalde karşılaşacakları rakiplerine göre ve futbollarının üzerine biraz daha koydukları takdirde yarı finale kadar yolları açık.

Ev sahibi Rusya ilk maçtaki 5-0’ın güveni ile çıktığı Mısır maçında çok üstün bir oyun oynamasa da rakibine göre daha istekli ve daha az hata yapan görüntüsü ile özellikle ikinci yarıdaki sert ve çabuk oyunu sayesinde 3-1 kazanarak 6 puan ile adını bir üst tura yazdırmış oldu. Grupta oynadıkları son maçta Uruguay karşında aldıkları mağlubiyet onlar için bir uyarı niteliğinde. 2. turda rakipleri İspanya her ne kadar henüz istenen futbolu sahaya yansıtamamış olsa da bu tarz takımların turnuva ilerledikçe ritm bulacak olmaları ve tecrübeleri dikkate alınmalı. Rusya çeyrek final görmek istiyorsa Uruguay maçını baz almalı ve o maçta yaptığı hataları İspanya karşısında minimuma indirmeli aksi halde turnuva onların için 2. turda bitmiş olur.

İspanya-Portekiz gruplarında ikinci maçları kazanıp 4 ‘er puan yaptıktan sonra son maçlarını berabere bitirerek ikisi de bir üst tura yükselmeye hak kazandı. Bu grupta İran elenmesine rağmen oynadığı futbol ile herkesin takdirini kazanmış oldu özellikle İspanya maçında son ana kadar maçı bırakmadılar VAR teknolojisi ile sayılmayan golleri onlar adına büyük şanssızlık oldu. İran için söylediklerimizi Fas için de söyleyebiliriz İran maçında yedikleri son gol ve Portekiz maçında iyi oyuna rağmen kaybetmeleri turnuvaya erken veda etmelerine sebep oldu.

Gruplardaki ikinci maçlardan bir diğer dikkat çekeni ise Sırbistan-İsviçre maçı oldu.Sırbistan erken golle öne geçmesine rağmen daha sonra oyuna ağırlığına koyan İsviçre yıldızları Xhaka ve Shaqiri’nin golleri ile maçı 2-1 kazanmasını bildi. Bu maçta dikkat çeken bir diğer olay ise İsviçre’ye galibiyeti getiren golleri atan bu iki oyuncunu sosyal durumları. Granit Xhaka 80’lerde Yugoslavlar tarafından zorla İsviçre’ye sürülen bir Kosova’lı profesörün oğlu. Xherdan Shaqiri de aynı şekilde çatışmalar yüzünden evini terk eden bir diğer Kosova’lı. İkisi de attıkları gollerden sonra bu golleri ailelerine adadılar ve Arnavutluk simgesi olan kartal işareti yaptılar. Bu konu hakkındaki fikrime gelince yaşanmışlıklarına saygı duyuyor ve üzülüyorum ama spora siyaset karıştırmaya karşı olduğum için gol sevinçlerini hoş bulmuyorum. Ayrıca madem futbola siyaseti sokacak kadar bu olaylar sizde derin yaralar bırakmış o zaman hak tanındığı zaman Kosova milli takımını neden seçmediklerini kendilerine sormak isterim. 

Gruplardaki ikinci maçların dikkat çeken diğer iki takımı da İngiltere ile Belçika oldu. Bu iki takım da rakiplerini farklı yenerek turnuvadaki diğer şampiyon adaylarından en azından futbol olarak bir adım önde olduklarını gösterdiler. İkinci maçlara kadar ne Fransa’dan ne Almanya’dan ne de Brezilya’dan henüz bu seviyede futbol seyredemedik. Grubun son maçında aralarında oynayacakları maç hem İngiltere hem de Belçika adına ilerleyen turlarda daha zorlu rakiplere karşı ne yapabileceklerini görmek açısından iyi bir test olacak. Kendi düşüncem bu iki takımdan en az birinin yarı finali göreceği yönünde. 

Gruplarda bugün oynanacak maçlarda özellikle Sırbistan-Brezilya maçı ve yarın oynanacak Senegal-Kolombiya maçları çok kritik ve bir üst tura çıkacak takımları belirleyecek. Brezilya’nın bir sürprize izin vermeyeceği kanısındayım. Bugün oynanacak Almanya-Güney Kore maçı ise maçın skorundan ziyade Güney Kore’li oyuncu Heung-Min Son için önem taşıyor nedenine gelince artık gruptan çıkma şansı kalmayan Kore’li oyuncu için bir gol atamaması halinde “sadece özel başarılarda askerlikten muaf sayılır” hakkı oyuncunun kapısını çalacak bir anlamda kariyer maçına çıkıyor. Bu maçta bir gol atamaması halinde tek şansı Ocak 2019’da oynanacak Asya Olimpiyatları olacak kaldı ki öyle bir durumda da uzun bir süre kulüp takımından ayrı kalması söz konusu ne diyelim kendisine başarılar. 

Dünya Kupasında maçlar ilerledikçe heyecanın ve futbol kalitesinin de artacağı kesin yazımın başlığında da belirttiğim gibi yavaş yavaş ısınıyoruz. 2. ve 3. maçlardan aklımızda kalanlar ise Kroos’un Almanya’yı ipten alan muazzam golü ve Quaresma’nın İran filelerine kendine has trivelası ile bıraktığı muhteşem gol.

 

HEPİNİZE FUTBOL DOLU GÜNLER…

 

Tartışmaya Katıl