Maç Yazısı

SON 16

Dün akşam oynanan maçlar ile birlikte 2018 Dünya Kupası grup maçlarını bitirmiş olduk. Böylelikle son 16 turu eşleşmeleri de belli olmuş oldu. Grup liderleriyle grup ikincilerinin eşleştiği 2.tur maçları bir günlük aranın ardından 30 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında oynanacak.

Grup maçları sonunda eşleşmeler şu şekilde oluştu ;

URUGUAY-PORTEKİZ
FRANSA-ARJANTİN
BREZİLYA-MEKSİKA
BELÇİKA-JAPONYA
İSPANYA-RUSYA
HIRVATİSTAN-DANİMARKA
İSVEÇ-İSVİÇRE
KOLOMBİYA-İNGİLTERE

Grup maçlarında oynanan toplam 48 maçta 122 gol atıldı 24 penaltı ile Dünya Kupaları rekoru kırılırken 9 kez oyuncular kendi kalelerine gol atma talihsizliğini yaşadılar. 2 Hat-Trick izlediğimiz grup maçlarında toplam 158 sarı ve 3 kırmızı kartın çıktığını gördük. Bu kadar penaltı kararı çıkmasında tabi ki de VAR teknolojisinin etkisi çok büyük.

Genel olarak grup maçlarını değerlendirecek olursak Fransa-Danimarka maçı hariç bütün maçlarda gol atıldığını görüyoruz. Futbol kalitesi belki çok üst seviyelere çıkmadı ama vasatın üstünde olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Gruplarda ilk maçlar sürpriz sonuçlar ortaya çıkarsa da grup maçlarının sonunda hemen hemen herkesin ortak fikir birliğine vardığı takımlar gruplarında ilk iki sırayı alarak bir üst tura çıkmaya hak kazandılar. 

Tabi burada en büyük sürprizi Almanya yaptı ve belkide kimsenin tahmin edemeyeceği şekilde son şampiyon turnuvaya gruplarda veda etti. Böylelikle Almanya 1938 Dünya Kupasından beri ilk kez Dünya Kupasına grup aşamasında veda etmiş oldu. 

Aslında Almanya’nın yaşadığı durumun benzerlerini daha önce de görmüştük. 1998’de Dünya Kupasını alan ve 2000’de Avrupa Şampiyonu olan Fransa 2002’de turnuvaya gruplarda veda ederken yine 2010’da Dünya Şampiyonu olup 2012’de Avrupa Şampiyonu olan İspanya da 2014’de turnuvaya gruplarda veda etmişti.Bir diğer örnekte 2006’da kupayı kaldıran İtalya’nın 2010’da turnuvaya veda etmesiydi. Bu turnuvada Almanya’nın da ilk turda kupaya veda etmesi ile son 3 Dünya Kupası şampiyonlarının ilk turlarda elenme serisi devam etmiş oldu.

Buradan çıkarabileceğimiz sonuç ne kadar başarılı olursanız olun Dünya Kupasını kazandığınız zaman bir sonraki kupaya gelirken kadronuzda en az %50 oranında değişiklik yapma zorunluluğudur. Doymuş oyuncular ile üst üste ikinci Dünya Kupasını kazanmak biraz zordur,istek azim ve kazanma arzusu özellikle bu tarz organizasyonlarda oldukça önemlidir.

Almanya ile devam edecek olursak elenmelerinin başlıca nedeni olarak ben teknik direktör Löw’ü göstermek isterim. Takımdaki genel doymuşluğu biraz onda da gördük üstüne takım tertibi ve yanlış oyuncu tercihleri de eklenince hüsran kaçınılmaz oldu. Yetenekleri geçmiş Alman forvetlere oranla kısıtlı Timo Werner ve bitik Marco Reus’da ısrar edip turnuva başından beri söylediğim gibi  Sane’yi kadroya bile çağırmaması Löw’ün en büyük yanlışları arasındaydı. Bu kadar kötü bir Almanya’yı uzun zamandır izlemedik. 

Yukarıda belirttiğim gibi Almanya dışında gruplarda çok sürpriz takımların bir üst tura çıktığını görmedik belki kadro kalitesine bakarak Polonya’nın elenişi bazılarımız için sürpriz olmuş olabilir ama onlar da futbol adına ortaya hiç bir şey koymadılar yada aynı grupta Japonya’nın tur atlaması kimilerine göre sürpriz sayılabilir. Konu Japonya’dan açılmışken onların bir üst tura çıkış şekilleri ile ilgili de birkaç şey söylemek istiyorum. Aynı gol puan ve averaj vs sahip olan takımlardan “fair-play kuralı” ile tur atlayanın belirlenmesi olayı benim futbol anlayışıma çok uygun gelmiyor. Her fırsatta futbolun güzelleşmesi oynanan oyunun seyir zevkinin artması adına çalışmaların yapıldığı ortamda bir başka ülkenin hakkının, kart görmemek adına yarım saat futbolu katleden bir başka ülkeye gitmesini ben çok adil bulmuyorum. Umarım ilerleyen turnuvalarda bu kuralla ilgili bazı düzenlemeler getirilir, bu kural yerine hangi takımın daha çok topla oynadığı yada hangi takımın daha çok şut attığı tarzı takımları futbol oynamaya teşvik edecek oranlara bakılabilir. 

Grup maçlarında elenirken bile taraftarın sevgilisi olan yazık oldu be diyebileceğimiz takımlar da oldu bunlardan ilki İran. İspanya maçında oynadıkları oyun ile galibiyeti en azından beraberliği hak ettiklerini düşünüyorum.Yine aynı grupta bulunan Fas’ta çok şanssız bir şekilde elendi. Bir diğer takımda Senegal yukarıda belirttiğim gibi oynadıkları futbolun hakkı elenmek olmamalıydı. 

Artık puan usulü ve telafisi olan maçlar bittiği içi bundan sonraki turlarda grup maçlarında bizleri çok tatmin etmeyen İspanya,Fransa,Arjantin gibi takımların turnuvaya yavaş yavaş ısınacağını da düşünürsek bizleri daha heyecanlı ve keyifli maçların beklediğini söyleyebiliriz. Burada gözden kaçan bir takıma da değinmek istiyorum Uruguay. Grubu 9 puan ve gol yemeden bitiren Uruguay ilerleyen turlarda Suarez ve Cavani gibi iki süperstarın da form tutması ile ciddi favoriler arasına girebilir bunu da bir köşeye not alalım. 

İki haftalık ısınma süresi bitti artık yeni bir lig başlıyor umarım keyifli ve heyecanlı bir kupa izlemeye devam ederiz.

HERKESE İYİ HAFTA SONLARI…

Tartışmaya Katıl