Maç Yazısı

LİDER GİTTİK LİDER DÖNDÜK

Herkese Merhaba, A milli futbol takımımız bizlere dün akşam yine Türk futbol tarihine geçecek maçlardan birini izletti. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası grup elemelerinde liderlik maçında deplasmanda Fransa ile berabere kalan milliler bu sonuçla bitime iki maç kala hem şampiyonaya katılma adına çok büyük avantaj yakalamış oldu hem de liderliğini sürdürdü.

İki takımın da aslında maç öncesinde kadro anlamında sıkıntılarının olduğu maçta Şenol Güneş elindeki imkanlar doğrultusunda bana göre maçı başından sonuna kadar çok iyi idare etti. Bu maça kadar grupta sadece iki gol yemiş ve bunu da akan oyunda değil duran toptan yemiş olmamızın ve iki stoperimizin de olağan üstü formunun vermiş olduğu güven ile set savunmada bizi geçemezler fikri ile yine geride kompakt durup sürpriz pozisyon bulma planı maçın genelinde başarı ile uygulandı.

Buna karşı Deschamp Ben Yedder’li bir on bir ile ilerde daha hareketli olmayı tercih etmişti.. Matuidi ve Sissokko’yla hücumu genişletip. Coman ve Griezmann ile hücüm zenginliği yaratmayı düşündü.

Maçın ilk 15 dakikasından sonra milli takımımız biraz oyun üstünlüğünü rakibine kaptırmış oldu. Özellikle ilk devrenin son 20 dakikası kalemizde ciddi tehlikeler de gördük. Okay, Mahmut, İrfan ve Ozan’dan oluşan orta saha bloğumuzda özellike Okay’ın bir hayli aksaması ve topu hücuma taşıyacak oyuncu eksikliğmiz de eklenince oldukça zorlandık. Bu bölümde iki stoperimizin çok iyi oyunu ve Mert’in de çok kritik kurtarışları ile gol yemeden devreye girmiş olduk.

Geriye ikinci devrede oyunu biraz daha dar alanda oynayıp kenardan gelecek Giroud vb oyuncuları durdurmak kalmıştı. Nitekim ikinci devreye Okay-Hakan değişikliği ile biraz daha iyi başladık. Milli takım performansı sürekli eleştirilen Hakan Çalhanoğlu özellikle kritik anlarda yaptığı olumlu paslar ile takımımızı hücumda biraz daha rahatlatıp topun ön alanda kalmasına yardımcı oldu. Maç boyunca yakaladığımız en net pozisyonda Burak’a verdiği şık pas ve golün ortasındaki katkısı ile de gecenin milli takım adına en kritik oyuncularından birisiydi.

Oyunun dengede gittiği ve her geçen dakika bize doğru döndüğü anlarda yukarıda bahsettiğim kenardan gelen takviyelerden biri olan Giroud’un attığı gol ile yenik duruma düştük. Bu millilerin grup maçlarında yediği 3. gol oldu ve yine akan oyunda değil duran toptan yemiş olduğumuz bir gol olarak kayıtlara geçti.

Golden sonra Şenol Güneş’in Ozan-Cenk hamlesi geldi ve bu defa riskleri alan taraf biz olduk akabinde bu sefer duran toptan bizim attığımız gol biraz da futbolun cilvesi oldu. Belki Cenk girmeden beraberliği yakalamış olsaydık oyunun devamında maç boyu son derece ektisiz bir görüntü çizen Burak-Cenk değişikliği ile son periyoda daha diri bir forvetle girip kazanma şansımız bile olabilirdi. Yine de böyle kritik bir maçta geriye düştükten sonra beraberliği yakalamak bizim adımıza önemli bir başarı oldu.

Sonuç olarak belki kazanamadık ama milli takımımız oynadığı oyun ve sahada gösterdiği mücadele ile hepimizim takdirini kazandı. Ne olursa olsun grubun liderlik maçında son dünya şampiyonuna karşı minimum pozisyon vererek maçı bitirmek çok büyük bir iş. Dün oynadığımız olgun ve güvenli oyun eksik oyuncularımızın dönmesi ile birlikte bizi bir üst seviyeye çıkaracak oyuna referans olabilir. Grupta iki Fransa maçı dahil sadece duran toptan yediğimiz üç gol çok kısa süredir birlikte oynayan ve bu denli genç bir savunma için gerçek bir taktik başarı.

Grupta kendi sahamızda İzlanda ve deplasmanda oynayacağımız Andorra maçları kaldı, İzlanda ile berabere kaldığımız takdirde son maçlara bakılmaksızın finallere gitmeyi garantileyeceğiz. İlk defa hesap,kitap yapmadan kimin ne yaptığının önemi olmadan kendi işimizi kendimiz göreceğimiz bir durumdayız. Benim beklentim iki maçtan 6 puan çıkarıp bu güzel yolculuğu grup liderliği ile taçlandırmak çünkü bu takım bunu sonuna kadar hak etti.

Bize bu güzel geceyi yaşatan başta Şenol Güneş olmak üzere tüm futbolcularımızı yürekten kutluyoruz.

Tartışmaya Katıl