Maç Yazısı

KOCAMAN GALİBİYET

  Haftanın dikkat çeken ve zirveyi çok yakından ilgilendiren maçında Fenerbahçe lig lideri Medipol Başakşehir’i deplasmanda 2-0 mağlup etti ve şampiyonluk yarışında bende varım dedi. Aykut Kocaman bu galibiyet ile kendisine yöneltilen eleştirilere bir nebze de olsun cevap vermiş oldu.

   Aslında maçın başlangıcı bize maçın devamına dair ipuçlarını vermişti, maçın başında Fenerbahçe’nin Guliano ile kaçırdığı gol ve ilk on beş dakikada Fenerbahçe’nin ön alanda uyguladığı baskı ve buna ek olarak Medipol Başakşehir’in gereksiz pas sevdası Fenerbahçe adına arka arkaya pozisyonları beraberinde getirdi. Belli ki Aykut Kocaman geçen hafta Medipol Başakşehir’in Konyaspor ile oynadığı maçı iyi analiz etmiş tersine Abdullah Avcı ise bu maçtan hiç ders çıkarmamış. Avcı’nın  Emre-Mossoro-Epureanu  gibi üç önemli eksiği olmasına rağmen oyun anlayışında değişikliğe gitmeyip ısrarla pas oyunu oynamaya devam etmesi ve bunu da özellikle defans hattında yaklaşık bir senedir doğru düzgün top oynamayan Chedjou ile yapmak istemesi Fenerbahçe’nin ekmeğine yağ sürdü. Yine maça Arda Turan ile başlaması da bana göre bir diğer yanlış tercihti, maç eksiği ve fiziki yetersizliği olan Arda hücumda bekleneni veremediği gibi savunma anlamında da Clichy’e yeterli yardımı yapmadığı için Isla o kanatta bir çok kez boş pozisyonda şut ve orta imkanı buldu nitekim ikinci golde yine bu şekilde bir pozisyondan geldi. Mossoro’nun yokluğunda İrfan Can aynı görevi yapamadığı için hücumda istenen üretkenlik de sağlanamadı. Başakşehir adına bence en önemli eksik Mossoro oldu, herkes belki Emre diyebilir ama Başakşehir bu sezon Emresiz birçok maçı kazandı hatta bunlardan bir tanesi de Galatasaray maçıydı ama Mossoro olmadığı zaman hücumdaki pas bağlantılarını yapmakta zorluk yaşadıkları bir gerçek.

Abdullah Avcı bu hataları yaparken diğer taraftan Fenerbahçe’nin de hakkını yemeyelim, mükemmele yakın bir oyun anlayışı ve ön alan presi ile adeta Medipol Başakşehir’i sahadan sildiler. Maçın başından sonuna kadar son derece kendinden emin tam bir büyük takım gibi oynadılar. Aykut Kocaman hafta arası hem Başakşehir’i hemde Beşiktaş’ı yeneriz söylemi ile bir bakıma bize bu oyunun mesajını da vermişti. 

   Günümüz futbolunda özellikle ayağa pas oyununu iyi oynayan takımlara karşı yapılacak en doğru şey iyi kurgulanmış bir ön alan presidir bunu yapmak için ihtiyacınız olan şey fizik kalite ve doğru zamanlamadır. Dün Aykut Kocaman’ın uygulattığı bu oyun biraz da Simeone’nin Atletico Madrid’ine benziyor seyirciye çok hoş gelmesede sonucu almada oldukça başarılı. Bu tarz ayağa pası iyi oynayan takımlara karşı presi iyi yaparsanız bu takımları bozabilirsiniz aksi halde beklemeyi tercih ederseniz sonucuna katlanırsınız çünkü zaten bu tarz takımların en büyük özelliği  kapanan takımları açmadır bütün yeteneklerini bu tarz kapanan, bekleyen takımları açmak için kullanırlar. Bugün bu oyunu oynayan M.City ve Bayern Munih gibi takımların zorlandıkları maçlara bakarsanız hep rakip takımların ön alan presini çok iyi uyguladıklarını görürsünüz. Napoli bunu City’e karşı yaptı zorladı yine Liverpool bu işi çok iyi yaptı dağıttı yeteneği sıfır İngolstad, Bayern karşısında bunu uyguladı sonuç aldı kişisel fikrim Beşiktaş’ın da Bayern maçlarında örnek alması gereken oyun budur. 

   Sonuç olarak , Fenerbahçe kendisi için belki de tamam yada devam niteliği taşıyan maçta Aykut Kocaman’ın mükemmel bir şekilde kurguladığı ve oynattığı oyun sayesinde haklı bir galibiyet alarak tekrardan yarışa dahil oldu. Haftalardır oyuncu tercihleri ve oyun anlayışı yüzünden eleştirilen  Aykut Kocaman da yine haftalardır övgüyle bahsedilen yere göğe sığdırılamayan Abdullah Avcı’yı taktik tahtasında perişan etmiş oldu. Fenerbahçe eğer Beşiktaş deplasmanından yenilmeden dönebilirse bana göre şampiyonluğun ciddi adayı haline gelir.

Son bir notta maçın hakemi Halil Umut Meler’e , zorluk derecesi yüksek bir maçta üstüne üstlük hakemlerin son dönemde oldukça eleştiri aldığı bir ortamda mükemmele yakın bir maç yönetti umarım diğer haftalarda bu performansını artarak devam ettirir. 

Herkese İyi Haftalar… 

Tartışmaya Katıl