Maç Yazısı

HARBİ DERBY

Spor Toto Süper Ligde 23.hafta dün oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe maçı ile sona erdi.Elbette haftaya damgasını vuran da bu maç oldu. Her iki takım açısından da çok farklı noktarla gidecekken birden tam aksi yöne giden bir maç oldu. Önce şunu söylemek istiyorum doğrusunu, yanlışını, artısını,eksisini uzun uzun tartışabiliriz ama benim son yıllarda izlediğim en keyifli en heyecanlı derbylerden birisiydi.


Maça fırtına gibi başlayan ve ilk 20 dakika skoru 2-0’a getiren Beşiktaş tam anlamıyla oyuna hakim bir ilk devre oynadı. Devrenin sonunda skoru 3-0’a getiren Beşiktaş akıllara son yılların belki de en çarpıcı derby skoru olur mu sorusunu getiriyordu. Fenerbahçe için ise kabus gibi bir ilk devre ve belki de yine son yılların en büyük derby hezimetinin sinyalleri gelir gibiydi

Fakat ne olduysa 2.yarının ilk 10 dakikasından sonra oldu,ikinci yarıya Moses-Isla yerine Valbuena-Ayew ikilisi ile başlayan Ersun Yanal iki kanadını da değiştirmiş ve belki de maçın en iyi adamı Dirar’in sağ bek performansı sayesinde maç ortak olmuş oldu.Fenerbahçe peş peşe bulduğu goller ile maçı 3-3’e getirdi ve derbyi bambaşka bir senaryoya çevirdi. Oyun 3-3 olduktan sonra maç her iki takıma da gidip geldi iki takımın direkten dönen topları kaçan goller derken bu dakikadan sonra tam bir rus ruleti seyrettik.

Sonuç olarak Beşiktaş farklı kazanacak duruma getirdiği maçta 3-0’dan 4-3 mağlup olup büyük bir şok yaşamaktan kurtulurken Fenerbahçe ise tarihinin en ağır yenilgisinden belki tarihin en unutulmaz geri dönüşlerinden birini yaşama fırsatını kaçırmış oldu. Her iki taraf açısından hikayesi bol bir maç izlemiş olduk.

Yukarıda belirttiğim devre arası değişikliği ile Ersun Yanal ne kadar takımına etki ettiyse Şenol Güneş ise yapmadığı ve geç kaldığı hamleleri ile maçın bu noktaya gelmesinde bence çok etkili oldu. Devrede üç farkı yakalamış ve oyun olarak ta rüzgarı arkasına almış bir Beşiktaş ikinci yarının 10.dakikasından sonra tamamen oyundan düştü.Bu noktada özellikle oyun 3-1’e geldikten sonra Medel yada Oğuzhan hamlesi ile topun Beşiktaş’ta kalması sağlanabilir ve rakibin direnci kırılabilirdi. Yine Beşiktaş çok iyi oynarken bile en aksayan oyuncu olarak göze batan Lens daha erken oyundan alınıp Quaresma devreye sokulabilirdi. Hele son dakikada hala maçı kazanma şansı varken Kagawa-Pektemek değişikliğini de ben pek anlayamadım.Sahada Beşiktaş adına en yetenekli oyuncu her ne kadar çok yorulmuş olsa bile en azından kanatta daha az efor sarfederek kullanılabilirdi.

Şenol Güneş bu ülkenin en başarılı teknik adamlarından bir çok üst düzey maçta takımını başarıyla yönetmiş biri ancak Fenerbahçe maçlarındaki bu dağılma ve ruh halini anlayabilmiş değilim.

Sonuç olarak tempo,heyecan ve mücadele anlamında son yılların en keyifli maçlarından birini seyrettirdikleri için iki takıma da teşekkür ederiz. Beşiktaş bu sonuçla hem şampiyonluk hem de ikincilik yarışında bana göre ciddi yara aldı. Fenerbahçe ise kendisini çok daha zor duruma sokacak farklı bir mağlubiyetten geri gelerek saha içi birliktelik açısından önemli bir adım atmış oldu.

Bu tip maçların önümüzdeki haftalarda sayısının artması dileri ile hepinizi mutlu bir hafta diliyorum…

Tartışmaya Katıl