Güncel

ZIDANE KAFASI

 Zinedine Zidane , 1972 Marsilya doğumlu futbola “Cezayir asıllı Fransız futbolcu” tamlamasını getiren kimilerinin çocukluk kimilerinin gençlik kahramanı.

 Bordeaux takımında forma giydiği dönemlerde dış görünüşü ve adının verdiği etki ile hepimizin dikkatini çekmişti Zidane. Daha sonra Fransa 98’de şampiyon olan Fransa milli takımında oynadığı futbolla adından yavaş yavaş bahsettirmeye başladı. İlerleyen yıllarda Juventus ve Real Madrid formaları altında adını futbol tarihine yazdıracak muhteşem bir performans. 2002 yılında şampiyonlar ligi finalinde Leverkusen’e attığı gol hala hafızalarımızda.

  Zidane dün kimsenin beklemediği sürpriz bir karar ile 2.5 yıldır sürdürdüğü Real Madrid teknik direktörlüğü görevinden istifa ettiğini açıkladı. Başkan Florentino Perez’in “Kalması için çok çabaladık ama kararında ısrarcıydı. Saygı duyuyoruz bu karara.” şeklindeki açıklaması da bir anlamda kendilerinin de bu kararı beklemediği ve planlamadığını açıklar nitelikteydi. Futbol kariyeri başarılar ile dolu olan, 45 yıllık futbolcu ve teknik direktörlük kariyerinde kazanılacak tüm başarıları kazanmış biri olan Zidane ise Ocak 2016’da başına geldiği Real Madrid’in bu sezon La Liga’yı 3. sırada tamamlamasına atıfla ”Bu (istifa etmek açısından) herkes için en iyi an. Biraz tuhaf gelebilir, ama hepimizin iyiliği için yapılması gerekiyordu. Bu takımın kazanmaya devam etmesi lazım ve üç yıldan sonra bir değişikliğe, yeni bir sese, başka bir çalışma yöntemine ihtiyacı var.” diyerek ayrılığı açıklıyordu.

   Evet 2.5 senede 3 şampiyonlar ligi şampiyonluğu,2 Uefa Süper Kupası, 2 İspanya Kupası, 2 Dünya Kulüpler Kupası ve 1 La Liga şampiyonluğu ile kırılması güç bir rekora imza atan Zidane herkesin kolay kolay cesaret edemeyeceği bir karar ile görevini bırakıyordu. Ocak 2016’da Benitez’in kovulmasının ardından stajer antrenör olarak göreve başladığı ve o sezon şampiyonlar ligi finalinde Atletico Madrid’i penaltı atışları sonunda yenerek ve kupayı kazanarak görevine devam eden Zidane bir anlamda zirvede iken görevi bırakmış oldu.

   Bu noktada benim görüşüm, zaten oynadığı futbolla pek tat vermeyen ligi 3. sırada bitiren bunun yanında form grafikleri giderek düşen ve artık kariyerlerinin sonuna gelmeye başlamış oyuncuların çoğunlukta olduğu bir takımda başarısızlığı tatmamak ve zirvede bırakmak oldukça mantıklı bir karar. Tabi ki ülkemizde her türlü başarısızlığa rağmen koltuklarına sıkı sıkıya sarılan teknik adam ve yöneticileri gördükten sonra bu durumun bize anormal gelmesi çok doğal ama Avrupa’da işler bizde yürüdüğü gibi yürümüyor. 

  Zidane’nın 2.5 yıllık Real Madrid teknik direktörlüğü hakkında biraz yorum yapmak gerekirse evet takımı hiç bir zaman gümbür gümbür futbol oynamadı ama her zaman sonucu aldı. Zidane belki muazzam bir taktisyen değildi ama her zaman pragmatik çözümler ile takımını sonuca götürmesini bildi. Örneğin bu sezon şampiyonlar ligi finalinde Liverpool’a karşı M.City ve benzeri takımların yaptığı hataya düşmeyip topla oynamak yerine Poccethino ve Mourinho gibi topu Liverpool’a verip daha çok kontra kovaladı Klopp buna çare üretemeyince kazanan yine Real Madrid oldu. Ayrıca kişisel fikrim antrenörlükte işin %65’i sosyal beceri %35’i ise teknik-taktiktir. Bakıldığında kupaları Klopp, Sarri, Bielsa gibi idealistler değil daha çok Ancelotti, Hitzfeld gibi pragmatik hocalar kazanır. 

  Kısacası Zinedine Zidane futbolculuk kariyerinin son maçında belki de tüm yaptıklarını gölgede bırakacak bir hareket ile rakibine kafa atacak kadar cesur ve yine belki de hiç bir meslektaşının yapamayacağı bir hareket ile kupalar kazandığı takıma kafası attığı için elveda diyebilecek kadar da radikal bir futbol figürü. Sizi bilemem ama ben böyle bir insanı hem futbolu iken izlemiş olmanın hemde teknik direktörlüğüne izliyor olmanın mutluluğu içindeyim.

 

Tartışmaya Katıl