Güncel

ŞAMPİYON 19.05

Sevgili futbol severler, 2107-2018 sezonu dün oynanan maçların ardından sona erdi.Haftaya rakiplerinin üç puan önünde giren ve sahadan bir puan ile bile ayrılsa şampiyonluğunu ilan edecek olan Galatasaray herhangi bir sürprize müsaade etmeden İzmir’de Göztepe’yi 1-0 mağlup ederek 21. şampiyonluğuna ulaştı. Buradan tüm Galatasaray camiasına, başta Fatih Terim olmak üzere tüm teknik ekibe, futbolcu kardeşlerimize ve tüm kulüp çalışanlarına tebriklerimizi iletelim. Son derece hak ettikleri bir şampiyonluğa ulaştılar. Bu şampiyonluk ile Galatasaray en yakın takipçisi Fenerbahçe’nin ilk kez iki şampiyonluk önüne geçmiş oldu.

   Galatasaray adına sıkıntılı başlayan sezon böylelikle mutlu sonla tamamlanmış oldu.Geride kalan 34 haftanın toplam 24’ünde lider olan Galatasaray sıkıntılı deplasman performansına rağmen iç sahadaki başarısı ile ipi göğüslemiş oldu. Sezon başında kadrosunu büyük ölçüde yenileyen sezon devam ederken teknik direktör ve yönetim değişikliği yaşayan takım her şeye rağmen şampiyonluğa ulaşmış oldu. 

  Galatasaray’ı şampiyonluğa taşıyan en önemli unsurlar nelerdi isterseniz onlara bir göz atalım. 

  • FATİH TERİM

Evet bana göre Galatasaray ilk devre oynanan Göztepe maçına 48 saat kala Fatih Terim’i takımın başına getirerek bir anlamda o gece şampiyonluğu kazanmış oldu. Dönemi boyunca büyük eleştirilere maruz kalan Dursun Özbek’in giderayak Galatasaray’a yaptığı en önemli katkı da bu olsa gerek. Terim giden ligin bir anlamda seyrini değiştirdi. Tudor ve Dursun Özbek zamanı bölünmüş camiayı tekrar bir araya kenetledi. Kimi meslektaşına duruş, kimine ise sahada taktik dersi verdi. Galatasaray’ı sorun yaşadığı tökezlediği anlarda bile yolundan çıkarmadı. Terim ilk kez devre arası geldiği bir takımda sıkıntılı kadro yapısına rağmen devre arası takım kilit oyuncularından N’Diaye’nin gidişi ve Fernando’nun uzun süreli sakatlığına rağmen hedefe ulaşmayı başardı. Donk gibi Sinan gibi unutulmuş oyunculardan maksimum performans alarak takımını şampiyonluğa taşıdı. Bazı birliktelikler vardır bir araya geldikleri zaman tamamdır işte oldu dersiniz, Galatasaray ve Fatih Terim birlikteliği de işte böyle bir birliktelik. İlerleyen günlerde Terim ile ilgili uzun bir yazı yazacağım için şimdilik burada noktayı koyuyorum.

  • TARAFTAR

Galatasaray taraftarı bu şampiyonlukta en az hocası futbolcusu belki de onlardan daha büyük bir yerde. Sezon başında yaşanan Östersunds yıkımına rağmen sezon içinde iç sahada oynanan 17 maçın 16’sının kazanılmasında büyük pay sahibiler. İç saha maçlarında oyunun sıkıştığı kötüye gittiği anlarda tabiri caiz ise ittire ittire,döve döve takımlarını oyuna soktular maçları kazandırdılar. Kadıköy’deki Fenerbahçe derbisi öncesi 30 bin kişi ile antrenman,Gençlerbirliği mağlubiyeti sonrası alanda binlerce kişi ile karşılama, Konsantrasyon vb takımları için ne gerekiyorsa onu yaptılar bir an olsun desteklerini geri çekmediler.

  • SANTRAFOR PERFORMANSI (GOMİS)

Sezon başında açık konuşmak gerekirse Gomis transferi sonrası büyük bir çoğunluğun kafasında soru işaretleri vardı. Galatasaray böylesine yüksek bütçeli bir takım kurup önemli bonservis ücretleri öderken herkesin kafasında acaba daha üst seviye bir forvet oyuncusu alınabilir miydi sorusu vardı. Gomis’in gerek yaşı gerek daha önce oynadığı takımlar ve en önemlisi de kalbindeki sağlık sorunu herkesi bu transferin faydalı olup olmayacağı konusunda tedirgin ediyordu.Bütün bunların üstüne iki Östersunds maçında Gomis’in etkisiz performansı şüphelerin iyice artmasına sebep olmuştu. Fakat ligin başlaması ile birlikte ilk Kayseri maçı attığı 2 gol ve sonrasında saha içinde bitmek bilmeyen enerjisi isteği ve arzusu ile taraftarın gönlünde taht kurdu. Sonucunda Gomis 29 gol ile Türk futbol tarihinde bir sezonda en fazla gol atan oyuncu olarak adını gol krallığı yarışında ilk sıraya yazdırdı ve kazanılan şampiyonlukta büyük pay sahibi oldu. 

   Sonuç olarak Galatasaray her türlü zorluğa ve sıkıntıya rağmen özellikle artık genlerine yerleşmiş olan final haftalarını iyi oynama özelliği ile son düzlükte minimum hata yaparak ipi göğüslemiş oldu. Bu kadar yeni oyuncuyla başarı gelmez,büyük maçları kazanamıyorlar,deplasman performansları kötü diyenlere inat Galatasaray sustu ve sadece sahada konuştu ve en iyi bildiği işi yaptı ŞAMPİYONLUK !! 

 

Kendilerini tekrar tebrik eder önümüzdeki sene şampiyonlar liginde bizi gurulandıracak sonuçlar almalarını dileriz.

 

Tartışmaya Katıl