Güncel

Nerede Kalmıştık ?

  Perşembe akşamı  23:10 sularında Twitter’e bakarken gördüm Fatih Terim’in yazdığı tweet’i. Önce hacker işi zannettim fakat ardından kulüpten yapılan açıklama ve spor kanallarında flaş haber olarak duyurulunca işin aslı ortaya çıktı, tweet doğruydu. O an hissettiğim duygular Fatih Terim’in Galatasaray’ın başına 2. ve  3. kez geldiği gün hissettiklerim ile aynıydı (İlk gelişini saymıyorum çünkü o zaman henüz daha bu kadar heyecan yaratacak bir aurası yoktu ). Fatih Terim ismi bile heyecanlanmak için yeterliydi. Seversiniz sevmezsiniz hatta nefret bile edebilirsiniz fakat bir camianın taraftarında, daha ismi duyulduğunda bile bu heyecanı yaratabilmek sadece teknik-taktik ve antrenörlük ile açıklanamaz. Sırf bunun için bile bence Fatih Terim bu ülkede takdiri hak ediyor.

 

Evet , aylardır süren medya,kamuoyu ve taraftar baskısı sonucunda hafta başında Tudor’un görevden alınmasının ardından Fatih Terim 4. kez Galatasaray’ın başında. Temennim artık bunun son olması ve Fatih Terim’in kariyerini noktalayacağı güne kadar Galatasaray’ı çalıştırması aksi durumda hem Galatasaray hem de ülke futbolu Galatasaray-Fatih Terim -Milli Takım döngüsünü daha çok yaşayacaktır ve Terim’in dışında Galatasaray’ı çalıştıracak her hoca ismi kariyeri ne olursa olsun  Fatih Terim’in gölgesi altında çalışmak zorunda kalacaktır. Varsayımlar üzerine konuşmak , olmamış bir şey üzerine yorum yapmak oldukça güç fakat Arsene Wenger’in Arsenal’in başına geçtiği tarih ile Fatih Terim’in Galatasaray’ın başına ilk geçtiği tarih aynı 1996. Wenger 21 senedir Arsenal’in başında acaba Terim de 21 sene Galatasaray’ın başında kalmış olsa bugün neler konuşurduk , zaten kendisi de dünkü imza töreninde buna ufak ta olsa değindi. 

  Fatih Terim’in dönüp dolaşıp Galatasaray’ın başına geçmesini eleştirecek olan kişiler olabilir, onlara söylemek istediğim ufak bir araştırma yapmaları halinde Fabio Capello’nun üç kez Milan iki kez Real Madrid , Marcello Lippi’nin iki kez Juventus’u çalıştırdığını, Jupp Heynckes’in 4. kez Bayern’in başında olduğunu (üstelik emekli olduktan sonra geri dönüp) ve ülkenin belki de şu an en başarılı yerli teknik direktörü olarak gösterilen Şenol Güneş’in Trabzonspor’u dört kez çalıştırdığını göreceklerdir. Bugün Alex Ferguson geri dönüyorum dese Manchester United’in Mourinho’yu kovup hemen Ferguson’u geri getirmek isteyeceğinden adım gibi eminim.

 Kazanılan yirmi şampiyonluğun altısında imzası olan bunun yanına bir Uefa Kupası iki Türkiye Kupası ve iki tane de Türkiye Süper Kupası ekleyen ve Galatasaray tarihinin yaşayan 1 numaralı efsanesi konumunda olan Fatih Terim’in de sürekli tercih ediliyor olması bence gayet doğal. Galatasaray şu an içinde bulunduğu durum itibari ile risk alacak ve macera arayacak durumda değil, daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi Galatasaray sezon sonunda kendini Şampiyonlar ligine atacak dereceyi elde edemez ise kulüp maddi ve manevi açıdan oldukça sıkıntı yaşar. Dursun Özbek ve yönetimi de bunu bildiği için bence en doğru kararı vermiştir. 

  Duruma biraz Fatih Terim açısından bakacak olursak attığı tweet ile heyecanını kaybetmediğini anlayabiliriz bu tarz davranışlar pek kendisinde görmeye alışık olmadığımız şeyler. Fatih Terim adına bu bir bakıma yeni bir meydan okuma. Son dönemde milli takımda hem saha içinde hem de saha dışında kaybettiği itibarını tekrar kazanmak isteyecektir ama bu sefer işi her zamankinden daha zor . Başarısız olması halinde milli takımda kaybettiği imajını Galatasaray camiası üzerinde de kaybedecektir ve artık Terim gelir dertler biter düşüncesi de kaybolacaktır. 

 Kağıt üstünde iyi ama dar bir kadroya sahip. Üçüncü kez geldiğinde de maksimum 13-14 oyuncu ile ilk sezonu bitirmişti bu yüzden dar kadroları kullanmada başarılı.  İlk kez devre arasında kendi kurmadığı, kendi felsefesini anlatmadığı bir takımın başında olacak ve rakipler bu sefer daha kuvvetli . Yüksek ihtimal yönetimden transfer isteyecektir. Bana göre de Galatasaray’ın en az iki olursa da üç transfer yapması gerekiyor. Bir sol bek, bir sol orta saha ve Gomis’e iyi bir alternatif. Dünkü imza töreninde sol bek mevkisi ile ilgili de basın mensupları ile fikrini paylaştı. Fatih Terimi’in zaman zaman 4-4-2’yi tercih ettiğini de düşünürsek forvet transferi de mutlaka düşünülmeli. Terim gelir gelmez büyük ihtimal Florya’da düzeni değiştirmek isteyecektir daha önce başarılı olduğu dönemlere  baktığımız zaman Florya’da hep kendi kurduğu ekibi ile çalışmıştır.

 Göztepe maçını kayıpsız geçtikten sonra devre arası kampı Terim’in takımla kaynaşması felsefesini aktarması açısından oldukça önemli. Galatasaray’ın yetenekli oyunculardan kurulu bir kadrosu var Terim eğer son haftalarda oyuncularda bariz bir şekilde görülen mental düşüklüğü tekrar sezon başındaki o coşku ve arzuya dönüştürebilirse ikinci devre dört büyük maçın üç tanesini kendi evinde oynayacağını da hesaba katarsak Galatasaray sonuna kadar bu yarışın içinde olacaktır. 

 Abdullah Avcı, Şenol Güneş , Aykut Kocaman , Rıza Çalımbay ve şimdi de Fatih Terim . Zaten kalitenin giderek arttığı ligimizde ikinci yarı bizi çok çekişmeli ve heyecanlı bir yarış bekliyor. Türk antrenörlerinin belki de zirve yaptığı sezonda bakalım ipi kim göğüsleyecek.

 

 

Tartışmaya Katıl