Güncel

İYİ BİREY İYİ SPORCU : CENGİZ ÜNDER

Sürekli kaosun kavganın ve olumsuzlukların konuşulduğu ülke futbolunda yüzümüzü güldüren ve ülke futbolu adına umutlanmamızı sağlayan gelişmeler de olmuyor değil. Onlardan birisi de kuşkusuz Cengiz Ünder , Cengiz son 17 günde adeta Roma forması ile bir destan yazıyor, oyuncumuz son 4 maçta 5 gol 1 asist yaparak 6 gole direk katkıda bulundu. Cengiz dün akşam  Şampiyonlar Ligi maçında Shaktar Donetsk ağlarına da bir gol gönderdi ve Şampiyonlar Ligi’nde en genç gol atan oyuncu olarak tarihe geçti.

  Baktığınız zaman Cengiz şuan belki de ülkenin en çok konuşulan en popüler futbolcularından biri değil. 20 yaşında ve Roma gibi önemli bir kulüpte oynamasına rağmen çok kısa süreler ile gündeme gelip ardından sessiz sedasız gündemden çıkıyor. Aslında bu onun bir bakıma sadece işini yaptığının ve futbolundan başla herhangi bir konu ile gündeme gelmediğinin bir göstergesi. 

 Cengiz futbola Bucaspor alt yapısında başlayıp daha sonra Seyit Mehmet Özkan’ın Buca Akademisini Altınordu’ya taşıması ile futbol hayatına Altınordu alt yapısında devam etti. 2014 yılında Altınordu A takımına yükselen Cengiz 2 sene burada oynadıktan sonra 2016 yılında Başakşehir kulübüne transfer oldu . Abdullah Avcı burada Cengiz’in yeteneğini hemen fark etti ve sezonun başından itibaren Cengiz’e sürekli şans verdi  böylelikle Cengiz genç yaşına rağmen  Altınordu ile iki sezonda 51 Başakşehir ile tek sezonda 32 maça çıkarak önemli bir maç tecrübesi elde etmiş oldu. Ve bu sezon başında transfer sihirbazı ve yetenek avcısı Monchi’nin keşfi ile Roma’nın yolunu tuttu. 

   Cengiz sezon başında Roma’ya transfer olduğunda hepimizin ona güveni tamdı aslında ama kafamızda bazı soru işaretleri de yok değildi. Bunlardan bir tanesi Süper Lig’de sergilediği yeteneklerini Seri A gibi sert ve zorlu bir ligde de sergileyebilecek miydi. Bir diğer ve bana göre en önemli soru işareti ise o zamana kadar oynadığı her takımda hep banko oyuncu olan Cengiz’in Roma’da yedek kaldığı ve az süre aldığı dönemlerde yada yaşadığı ortama ayak uydurmada memleketini özlediği zamanlarda bu duruma vereceği mental tepki ne olacaktı. Yeteneğiniz sizi belli bir yere kadar getirebilir fakat bir yerden sonra mental kuvvetiniz ve olaylara durumlara bakış açınız sizin geleceğinizde önemlidir. Cengiz bize bugün gösterdiği performans ile bu süreçleri aşabildiğini bu sınavlardan geçtiğini kanıtlıyor. 

  Aslında Cengiz için Roma’da işler gayet de güzel başlamıştı ligin hemen başında oynanan İnter maçında oyuna ikinci yarı bir bakıma kurtarıcı olarak girmişti. Daha sonra Eylül ayında iki kez daha 11 şansı bulan Cengiz için Ekim-Ocak arası dönem ise felaketti. Bu süreçte sadece 9 maçta oyunun son 4-5 dakikalarında oyuna giren Cengiz için durum pek iç açıcı değildi. Akıllara ikinci bir Salih Uçan vakası mı olacak soruları gelmeye başlamıştı ki çok şükür Cengiz son 17 günde yaptıkları ile bütün şüpheleri ortadan kaldırdı. Cengiz artık Roma’da taraftarın sevgilisi, Roma kulübü tüm resmi yayın organları ve sosyal medya hesaplarında Cengiz için özel paylaşımlarda bulunuyor ve takım arkadaşları da her fırsatta ondan övgü dolu sözlerle bahsediyorlar. 

   Cengiz bize yetenekli bir futbolcu olmasının yanında ayrıca iyi bir birey olduğunu da kanıtlıyor. Roma’da zor günlerinde pes etmedi çalışmaya devam etti ve sürekli kendini geliştirdi, son dönemde bulduğu şansları iyi değerlendirmesinin altında yatan en önemli özellikte buydu. Cengiz için umutlanmaya devam etmemizi ondan çok şey beklememizi sağlayan özelliği de aslında bu . Cengiz “şımarma” kelimesinin yanına bile uğramayacak kadar iyi bir birey ve sağlam bir karakter. Türkiye sınırları içerisinde kapalı kalmayıp milyon euro’lar yerine üç büyük kulüpte oynamak yerine o İtalya’da tek başına kalmayı ve mücadele etmeyi seçti ve başaracak gibi de gözüküyor. Zaten kendi sözleri de bize bu konu da referans veriyor ” Ben on yaşımdan beri insanlara kendimi kanıtlıyor ve onları yanıltıyorum. Bu durumu da çok seviyorum ” 

  Cengiz  Türk futbolunun “Adamlar,adamsın” aşamasından , övgü ile bahsedilecek futbolcular aşamasına geçişi için önemli bir örnek önemli bir adım. Cenk Tosun gibi onun da yüzümüzü güldürmesi dileği ile … 

Cengiz Ünder kardeşim yolun açık vurduğun gol olsun, yüzün kariyerinin sonuna kadar hep gülsün

Tartışmaya Katıl