Güncel

FUTBOL FENA HALDE HAYATA BENZER

 ” Futbolun 22 adamın topun peşinden koşması olduğunu düşünmenin, kemanın telden ve yaydan, Hamlet’in kağıt ve mürekkepten ibaret olduğunu söylemekten bir farkı yoktur.” İşte İngiliz yazar  John Boynton Priestley bu sözler ile açıklıyor futbolun sadece futbol olmadığını. Yada 1999’daki Şampiyonlar Ligi finalinde Bayern Münih’i son dakikada attıkları gollerle 2-1 mağlup ettikten sonra Alex Ferguson’un söylediği gibi “Bu futbol lanet bir şey ” 

   Evet gerçekten de bu spor ile yakından ilgilenen bu spora merak duyan kişiler için futbol sadece futbol değildir ve  aynı zamanda futbol’un bir matematiği bir mantığı ve tahmin edilebilirliği de yoktur. 

  Son 15 günde özellikle Şampiyonlar Liginde seyrettiğimiz maçlar da aslında bunu doğrular nitelikteydi şöyle bir geriye doğru gidip neler olmuş bir bakalım. 

  Önce İtalya’da Şampiyonlar Ligi çeyrek final ilk maçında bana göre şuan tartışmasız dünyanın 1 numarası Cristiano Ronaldo fizik kurallarını alt üst edip harika bir gole imza attı. Bu gol sürekli gündeme gelen Messi mi ? Ronaldo mu ? sorusunda Ronaldo’yu bir adım öne taşıdı. Bu konu ile ilgili fikrim bence ikisinden daha iyisi gelmeyecek ve bizler belki de torunlarımıza bu iki futbolcuyu anlatırken onlardan iyisi yoktu diyeceğiz, ikisinin de yaptıkları saygı duyulacak nitelikte ama kişisel fikrim komple futbolculuk bakımından Ronaldo’nun bir adım önde olduğu yönünde ama Messi diyenlere de saygım sonsuz.

  Şampiyonlar Ligi çeyrek final eşleşmelerinden bir diğer ilginç olanında ise Liverpool çeyrek final ilk maçında  ligde olduğu gibi kupada da M.City’i adeta sahadan sildi ve 3-0’lık net bir skor elde etti. Bu maçın rövanşında her ne kadar hakem kararları etkili olsa da Liverpool deplasmanda rakibini yine 2-1 mağlup ederek adını yarı finale yazdırdı. Bu maç Kloop’un Guardiola’ya karşı bu sezon kazandığı üçüncü maç olurken, otoritelerin gerek Premier Ligde gerek Şampiyonlar Liginde oynadığı futbolla kesin favori olarak gördüğü Guardiola’nın makina düzeninde işleyen takımı turnuvaya veda etti ve ligdeki Manchester derbisi de hesaba katıldığı zaman son üç maçında üç mağlubiyet almış oldu. İşin bir diğer ilginç tarafı ise bu maçlardan ikisinde City’in bir devrede üç gol yiyerek kaybetmesiydi. 

 Şampiyonlar Liginin diğer eşleşmelerinde ise ilk maçlarda çok sürpriz sayılmayan ve herkesin beklediği sonuçlar ortaya çıktı. Barcelona evinde Roma’yı 4-1 ile geçerken Bayern Münih deplasmanda Sevilla’yı 2-1 mağlup etti. Ama bizlere bu sporu sevdiren asıl mucize İtalya’da Roma-Barcelona maçında yaşandı 4-1’in rövanşında Roma muhteşem bir geri dönüşe imza atarken tüm spor otoritelerini de ters köşeye yatırmış oldu. Bu maçta biz Türk futbolseverleri sevindiren bir diğer olay da gururumuz Cengiz Ünder’in Roma’ya turu getiren son golde asisti yapması oldu. 

   Bizler daha bu maçın heyecanını üzerimizden atamadan bir sonraki gün İspanya’da 3-1’in rövanşında Real Madrid ile Juventus karşı karşıya geldi ve yine kimsenin beklemediği bir mucizeyi son dakikada Cristiano Ronaldo’nun penaltısı engelledi. Juventus 90 dakika sonunda maçı uzatmaya götürecek skoru bulup oyunu 3-0’a getirmesine rağmen 90+’da hakemin yine tartışmalı bir penaltı kararı ile maçı 3-1 kazanmasına rağmen turnuvaya veda etti. Penaltı pozisyonu ile ilgili konuşmak gerekirse çok net olmamak ile birlikte bana göre pozisyon penaltı Juventuslu oyuncu Benatia’nın herhangi bir şekilde topa müdahalesi yok ve önündeki Real’li oyuncuya da kontrolsüz bir hamlesi var.

   Burada yine konuşulması gereken konu hem City-Liverpool hem Real Madrid-Juventus maçlarındaki tartışmalı hakem kararlarını göz önüne aldığımız zaman kişisel fikrim futbolun doğallığını öldüreceği gerekçesi ile VAR sisteminin gelmemesi yönünde olsa da bu tarz haksızlıkların önüne geçmek amacı ile de olması gerekir diye düşünüyorum. 

   Yazıma başlarken de belirttiğim gibi bu oyunu bize sevdiren aslında son 15 günde yaşadığımız mucizeler ve beklenmeyen sonuçlar. Bu noktada yine Alex Ferguson’un artık efsaneleşmiş sözü ile yazımı noktalamak istiyorum “İstatistik mini etek gibidir, çok şey gösterir ama en önemli şeyi göstermez” 

Sizi bilmem ama ben bu oyunu çok seviyorum…. 

Tartışmaya Katıl