Güncel

DÜNYA KUPASI 2018

 Tüm futbolseverlerin 4 yıl boyunca merakla bekledikleri futbolun zirvesi Dünya Kupası’nın bir yenisi daha bugün başlıyor. Herkese keyifli,futbolun tüm güzelliklerinin ortaya çıktığı kavgasız gürültüsüz muhteşem bir kupa diliyorum. 

   21. kupa bu yıl Rusya’da düzenleniyor bu diğer bir anlamda Doğu Avrupa’da düzenlenecek ilk organizasyon ayrıca bildiğimiz Dünya Kupası hali ile oynanacak son turnuva olması açısından da dikkat çekiyor. 2022’de çok tartışmalı bir ev sahibi olan Katar’a gidecek turnuva, ülkedeki anormal sıcaklıklar nedeniyle, Avrupa’daki yaz mevsiminde oynanmayacak. 2026’dan itibaren ise turnuvadaki takım sayısı 32’den 48’e çıkacak.

 

  Maçlar Rusya’nın 11 farklı şehrindeki toplam 12 ayrı stadyumlarda oynanacak bu şehirlerden sadece başkent Moskova 2 stada ev sahipliği yaparken diğer 10 şehirde 1’er stad var. Stadların hemen hemen hepsi yeni ya da son 5 yılda yapıldı. Sadece Moskova’da bulunan açılış ve final müsabakalarına ev sahipliği yapacak Luzhniki stadı ve Yekaterinburg’taki Merkez stadyum turnuva için yeniden restore edildi. Turnuvada kullanılacak topun dizaynı Rusya’nın ilk komunikasyon uydusu Telstar 1’den uyarlanarak yapıldı

 

Turnuvaya katılan takımlar şu şekilde :

Ülke Bölge
Rusya UEFA (ev sahibi)
Belçika UEFA
Brezilya CONMEBOL
Meksika CONCACAF
İran AFC
Japonya AFC
Suudi Arabistan AFC
Güney Kore AFC
Almanya UEFA
İngiltere UEFA
İspanya UEFA
Nijerya CAF
Kosta Rika CONCACAF
Polonya UEFA
Mısır CAF
İzlanda UEFA
Sırbistan UEFA
Portekiz UEFA
Fransa UEFA
Arjantin CONMEBOL
Uruguay CONMEBOL
Kolombiya CONMEBOL
Panama CONMEBOL
Senegal CAF
Fas CAF
Tunus CAF
İsviçre UEFA
Hırvatistan UEFA
İsveç UEFA
Danimarka UEFA
Avustralya AFC
Peru CONMEBOL

Turnuva yine her zaman olduğu gibi ülkemizde TRT ve TRT Spor ekranlarından naklen yayınlanacak. 

  Başlıca bilgileri verdikten sonra sonra turnuva ile ilgili ufak ufak notlarımıza geçebiliriz. 

 Turnuva’ya ev sahipliği yapacak Rusya hazılık döneminde  taraftarlarını umutlandıracak ne sonuçlar alabildi ne de ortaya iyi bir futbol koyabildi. Sert bir takım görüntüsü çizmeye çalışıyorlar ki zaten ellerindeki tek artı bu. Milli takım teknik direktörü bu sezon Fenerbahçe forması ile ligimizde izlediğimiz Neustader gibi topu oyuna sokmada becerili ve ayaklarına daha hakim bir oyuncu yerine teknik kapasitesi sınırlı daha sert ve çabuk bir oyuncu olan Semenov’u tercih ederek sert olacaklarının da mesajını vermiş oldu. Rusya eğer gerçek anlamda sert olup rakiplerini bozabilir ve ani ataklarla sonuca gidebilirse bir şansı olabilir aksi durumda Dünya Kupaları tarihinde ilk turda elenen ender ev sahibi takımdan biri olabilirler. 

  Ev sahibinden biraz bahsettikten sonra biraz diğer takımlardan da bahsedelim ; favoriler herkesin ortak noktada birleştiği Brezilya,Almanya,İspanya ve Fransa. Bu saydığımız takımlar gerek kadro kaliteleri gerek oturmuş oyun yapıları ile bir adım öne çıkıyorlar bu takımların dışında Belçika,İngiltere ve Portekiz de sürpriz yapma potansiyeli yüksek takımlar. Özellikle kadrosunda Harry Kane gibi üst düzey bir golcüsü olan aynı zamanda Delle Ali,Rashford gibi bu turnuvada patlama yapmasi muhtemel oyuncular ile bana göre İngiltere bu turnuvanın beklenmedik takımı olabilir. 

  Bu turnuva ile ilgili söyleyebilieceğimiz diğer önemli noktalardan bir tanesi tabiki de bu turnuvanın gediklisi İtalya’nın olmayışı onların olmadığı bir turnuva gerçekten ilginç olacak. Yine turnuvanın başlamasına 1 gün kala İspanya’nın çok sürpriz bir karar ile teknik direktör değişikliğine gitmesi de hiç birimizin beklemediği bir gelişme oldu. Yine Joachim Löw’ün Alman milli takım kadrosuna bu sezon oldukça iyi bir performans çizen Leroy Sane’yi almaması hepimiz adına bir şok etkisi yarattı. 

  Bu turnuvada seyredilmesi gereken 10 oyuncuyu ben bu şekilde sıraladım

 1. Cristiano Ronaldo (Portekiz)
 2. Lionel Messi (Arjantin)
 3. Neymar (Brezilya)
 4. Antoine Griezmann (Fransa)
 5. Mohamed Salah (Mısır)
 6. Harry Kane (İngiltere)
 7. Sadio Mane (Senegal)
 8. Kevin De Bruyne (Belçika)
 9. Isco (İspanya)
 10. Timo Werner (Almanya)

 Bu oyuncuların yanı sıra Kylian Mbappe (Fransa),Marcus Rashford (İngiltere) , Gelson Martins (Portekiz) ,Marco Pjaca (Hırvatistan) gibi genç oyuncular da bu turnuvaya damgasını vurmaya aday. 

  Bu turnuvada A Milli futbol takımımızın  Dünya Kupası bu kadar yakına gelmişken ve iyi ilişkiler içinde olduğumuz birçok vatandaşımızın yaşadığı bir ülkede düzenleniyorken bu turnuvada olamayışı ister istemiz bizleri üzüyor. Her seferinde temenni ettiğimiz gibi umarız ülke futbolundaki yanlışlar biran evvel düzelir ve biz bu turnuvaları artık televizyon başında seyretmekten kurtuluruz.

  Yazıma burada son verirken turnuva ile ilgili tahminlerimi de aşağıda bulabilirsiniz ;

 • Kazanan : Fransa
 • Final : Almanya – Fransa 
 • Sürpriz : İngiltere 
 • Gol Kralı : Griezmann
 • En İyi Oyuncu: Griezmann 

Herkese futbol dolu bir ay dilerim…

Tartışmaya Katıl