Güncel

ALİ KOÇ,FENERBAHÇE,BUVAC VE ÜMİT KAYIHAN

Türkiye’de liglerin bitmesi ile yoğun futbol gündemi yerini daha sakin bir ortama bıraktı. Dünya Kupasının başlamasına artık bir haftadan az bir zaman kala futbolseverler şimdilik transfer haberleri ile oyalana dursun biz isterseniz geçen haftanın gündemi en çok meşgul eden konusu olan Fenerbahçe kongresini ve sonrasında bizleri neler bekliyor biraz ondan bahsedelim. 

   Kimilerine göre merakla beklenen kimilerine göre sonucun çok önceden belli olduğu ve rekor katılımla gerçekleşen Fenerbahçe kongresi sonunda oyların 16 bin 92’sini kazanan Ali Koç kulübün efsane başkanı Aziz Yıldırım’a büyük fark atarak Fenerbahçe’nin yeni başkanı oldu. Bir bakıma Fenerbahçe taraftarı eski başkanlarına “TAMAM” dedi. Seçime bu kadar yüksek katılım olması aslında bazı şeylerin habercisi gibiydi. Sonucunda vizyon kazandı, taraftarın istediği oldu. Bir anlamda gerçek Fenerbahçeliler kazandı Azizbahçeliler ise kaybetti.

   Aziz Yıldırım 20 yıla yakın başkanlık yaptığı Fenerbahçe’ye daha güzel bir şekilde veda edebilirdi.Ona en çok oy kaybettiren içinde olduğu kavga ortamı oldu. Saygı görmek isterseniz siz de saygı duyacaksınız lafını unutan Aziz Yıldırım herkese savaş açtı ve başarısızlığı sürekli başkalarına yükleyip her başarıyı da tek başına kendine mal etti. Ne diyelim zamanında gerekli kararları alamaz iseniz zaman sizin adınıza karar alır.

 Ali Koç’un başkanlığı ile sonlanan bu kongre sürecinden sonra artık Fenerbahçe taraftarı yeni sezona ve bundan sonraki sezonlara yani geleceğine daha umutlu bakıyor, bu da Ali Koç’un üstüne ağır bir sorumluluk yüklüyor. Seçim sürecinde yaptığı açıklamalar ve olumlu demeçler ile Ali Koç taraflı tarafsız her kesimin desteğini aldı umarız kendisi de verilen bu desteğin karşılığını verir ve Fenerbahçeyi güzel günlere taşır. 

   Ali Koç göreve gelir gelmez ilk iş olarak seçim sürecinde de sıkça bahsettiği futbolda yeni yapılanma adına takımın başına sportif direktör olarak Fransız Damien Comolli’yi getirdi. Kimdir Comolli biraz tanıyalım ; 13 Aralık 1972 tarihinde Fransa’nın Beziers kentinde dünyaya geldi. Kariyeri süresince antrenörlük, gözlemcilik, futbol direktörlüğü gibi görevler üstlendi. Comolli Arsenal,St. Etienne, Tottenham Hotspur ve Liverpool gibi üst düzey takımlarda görev aldı. Comolli çalıştığı takımlara Kolo Toure, Emmanuel Eboue, Gael Clichy, Luka Modric, Gareth Bale ve Luiz Suarez gibi yıldızları keşfedip kazandırdı. Bize gelen haberlere göre Comolli Fenerbahçe’de futbolcu izleme, işe alım, altyapı gelişimi ve yönetim kuruluna tavsiye gibi futbolla ilgili tüm konulardan sorumlu olacak. Ülkemizde sportif direktörlük kavramı henüz tam oturmadığından sonuçlarını hep beraber bekleyip göreceğiz. Böylesine önemli bir ismi başkan olduktan kısa bir süre sonra takımın başına getiren Ali Koç bu hamlesi ile başkanlığa ne kadar hazır olduğunu ve planını programını çok önceden yaptığını göstermiş oldu. 

   Fenerbahçe için gündemi meşgul eden bir diğer konu da teknik direktör seçimi. Comolli’nin göreve başlamasından sonra Fransız vatandaşı olması sebebi ile hemen şuan boşta olan Arsene Wenger ve Laurent Blanc isimleri gündeme gelmeye başladı yine Mourizzo Sarri de adı geçen isimler arasında. Bu isimlerin dışında mevcut teknik direktör Aykut Kocaman ile devam edilmesi ve uzun yıllar Jürgen Klopp’un yardımcılığını yapan Zeljico Buvac isimleri de seçenekler arasında gösteriliyor. Bana göre bu yazılan isimler arasında Wenger ve Sarri’nin Fenerbahçe’de çalışmayı kabul edeceğini pek tahmin etmiyorum Blanc seçeneği bence daha makul duruyor. Yine mevcut teknik direktör Aykut Kocaman ile devam edilmesi hem camiayı hem ligi tanıması açısından düşünülebilir.

   Burada esas dikkat çeken aday Zeljico Buvac uzun yıllardır Jürgen Klopp’un yardımcılığına yapan ve geçen sezon kişisel nedenler ile ki bu tek başına takım çalıştırmak olabilir Klopp’tan ayrılan Buvac ismi bir çok kişiye göre yabancı gelebilir ama Alman ligini ve özellikle Klopp’u yakından takip edenler için hiç te yabancı bir isim değil ve hakkında oldukça olumlu görüşler olan bir kişi. Klopp bir demecinde 300 tane taktiğimiz varsa  bunların 200 tanesi Buvac’a ait diyerek ne kadar önemli bir adam olduğunu özetlemiştir.

  Buvac için çok şey söylenebilir ama hepsi teoride kalır. Çok başarılı bir şey de ortaya çıkabilir ama büyük hayal kırıklığı da olabilir. Son 4 sezonu kupasız geçiren Fenerbahçe için risk oranı çok yüksek. Buvac’ın futbol bilgisi,taktisyenliği çok iyi olabilir hatta bazı alman kaynaklarına göre bu konuda oldukça iyidir fakat burada sorulması gereken soru Fenerbahçeyi çalıştırmak için sadece bu yeterli midir ? Hatta soruyu daha genellemek açısından teknik direktörlük için sadece teknik taktik bilmek yeterli midir ? İkinci soruya benim yanıtım daha önceki yazılarım da belirttiğim gibi kesinlikle hayır ! Kişisel görüşüm teknik direktörlükte teknik-taktik başarının %30-40’ını geçmez.Önemli olan daha çok yönetme becerisi ve sosyal yeterliliktir.

 

Fenerbahçe için olası bir Buvac tercihi Ali Koç’un seçim sürecinde sürekli üstünde durduğu altyapı,akademi,üretim ve kurumsallık gibi konularla yan yana koyulduğu zaman alınabilir bir risk olarak görünebilir bu noktada ise Fenerbahçe camiasının sabrı belirleyici olacaktır.

  Bütün bu yazdıklarımın ışığında şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki Fenerbahçe taraftarını çok hareketli bir yaz transfer dönemi bekliyor. 

Yazımı bitirirken haftayı kapatırken aldığımız üzücü bir haber ile 64 yaşında aramızdan ayrılan memleketlim çok sevdiğimiz Ümit Kayıhan hocamıza allahtan rahmet ve tüm sevenlerine baş sağlığı dilemek istiyorum. Renkli kişiliği, efendiliği ve güler yüzü ile türk futboluna verdiği tüm emekler için kendisine teşekkür ediyoruz ve onu hiç unutmayacağız.

                            MEKANIN CENNET OLSUN ÜMİT HOCA …

Herkese huzurlu ve mutlu bir hafta sonu dilerim… 

Tartışmaya Katıl